Konak Mimarlığın temelleri, Erol Şalikoğlu’nun 1977 yılında kendi adı ile anılan Mimarlık Atölyesini kurması ile atılmıştır. 1985 yılında Yüksek Mimar Eray Parkakaya ve Mimar Tahir Sert’in de katılımlarıyla Konak Mimarlık ortaklığı oluşmuştur. 2003 yılında ise Yüksek Mimar Erol Şalikoğlu, Mimar-Restoratör Onur Yalçın. Mimar Didem Karadeniz Yalçın ve İnşaat Mühendisi M.İsmail Sarıkaya’nın birlikteliği ile bugünkü adıyla şirketleşmiştir.

Şirket geçmişte Mimarlık, İç Mimarlık, Restorasyon ve İnşaat Taahhüdü yapmış karşın ağırlıklı olarak yurt içi ve yurt dışında çokça uygulanmış Mimari Proje üretmiştir. Şirketin amaçlanan öncelikli ilkesi mesleki etik kuralları içerisinde öncelikle kente ve çevreye saygılı, bulunduğu coğrafyanın değerleri ile örtüşen çağdaş yapılar tasarlamaktır.

Erol Şalikoğlu

Yüksek Mimar - Kurucu Ortak

1949 yılında Şavşat’ta doğmuştur. Şavşat Ortaokulunu ve Rize Lisesini bitirdikten sonra Devlet Güzel Sanatlar Akademisi (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi), Mimarlık Bölümü ‘nden 1973 yılında mezun olmuştur. 1977 yılına kadar İstanbul Belediyesi’nin İmar Şubesinde görev yapmıştır. Konak Mimarlığın (1980) kurucu ortaklarındandır. Bu tarihten itibaren Konak Mimarlıkta proje ve uygulama alanlarında birçok projeye imza atmıştır. Azımsanamayacak kadar çok yapı taahhüdü yapmış olmasına karşın kentsel tasarım ve mimari proje tasarımı her zaman önceliği olmuştur.

  • Mimarlık Vakfı Kurucu Üyesi
  • Artvinliler Hizmet Vakfı Üyesi
  • Sipahi Ocağı Binicilik Kulübü Üyesi
  • 1905 Galatasaraylı Yön. ve İş Adamları Derneği Üyesi

Onur Yalçın

Mimar - Restoratör - Ortak

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Restorasyon Meslek Yüksek Okulu, Mimari Restorasyon Bölümü’nden 1993 yılında ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü’nden 1996 yılında mezun olmuştur. Mavi Mimarlığın (1997) kurucu ortaklarındandır. 2003 yılından itibaren Konak Mimarlık ortağı olarak meslek yaşamına devam  etmektedir.

Didem Karadeniz Yalçın

Mimar - Ortak

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü 1992 mezunudur. Mavi Mimarlığın (1997) kurucu ortaklarındandır. 2003 yılından itibaren Konak Mimarlık ortağı olarak meslek yaşamına devam etmektedir.

M. İsmail. Sarıkaya

İnşaat Mühendisi - Ortak

İstanbul Teknik Üniversitesi, İnşaat Fakültesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü 1990 mezunudur. 2003 yılından itibaren Konak Mimarlık ortağı olarak meslek yaşamına devam etmektedir.

 

  • 1905 Galatasaraylı Yön. ve İş Adamları Derneği Başkanıdır.